Знайомтеся, містер Гелікоптер

Розробки легендарного киянина Ігоря Івановича Сікорського стали плацдармом для 90% сучасної авіації. Він створив 15 новаторських типів літаків, у тому числі «велетнів» і літаків-амфібій, трансатлантичний гідроплан. Запустив серійне виробництво військової і цивільної авіації і так зруйнував стереотип, що майбутнє авіації – це сфера розваг.

Авіаконструктора з українським корінням прозвали «містер Гелікоптер». Саме Ігор Сікорський винайшов серійний вертоліт одногвинтової схеми. Його гелікоптери одразу почали застосовувати у безпекових, санітарних і поліцейських цілях. Тільки за життя винахідника завдяки його вертольотам врятували понад півтора мільйона людських життів, що сам Сікорський називав своїм найважливішим досягненням. У своїх щоденниках писав: «Літак буде працювати, рятувати людей».15216256_1544767305537085_1459046738_o

Літаки і гвинтокрили українця дотепер перебувають на озброєнні збройних сил США, куди Сікорський емігрував 1919 року. Його гелікоптери на службі в американських президентів з 1947 року, а заснована ним компанія стала лідером світового авіаринку. З придбанням ліцензій від Sikorsky Aircraft розпочався розвиток вертольотобудування у Європі. Сам Сікорський вже в еміграції, 1933 року, писав Василю Галичу: «У мого роду, який виник в селі на Київщині, де мої дід та прадід були священиками, чисто українське походження».

Народився майбутній винахідник в сім’ї Івана Сікорського, професора-медика Київського університету. Закінчив Морський кадетський корпус (19031906) в Петербурзі та Київський політехнічний інститут (19071911). Навчався у Паризькій технічній школі (1906).

19081912 роки — навчаючись у Київському політехнічному інституті, спроектував і побудував кілька гелікоптерів, літаків-біпланів. Ідею гелікоптера йому навіяли малюнки повітряного гвинта Леонардо да Вінчі. У 19081912 роках побудував у Києві 6 моделей літаків та гелікоптер. 29 грудня 1911 р. на літаку власної конструкції С-6 встановив світовий рекорд швидкості польоту з двома пасажирами — 111 км/год. У 19121918 роках конструює цілу серію нових типів літаків. Під його керівництвом були побудовані одні з перших у світі багатомоторні літаки.

У 19251940 роках розробив серію надзвичайно успішних літаків, які принесли США престиж та рекорди. Побудований в 1934 на замовлення Pan American World Airways гідроплан Sikorsky S-42 встановив десять світових рекордів, а 10 серійних S-42 стали першими у світі міжконтинентальними пасажирськими лайнерами, які забезпечили регулярні рейси через Атлантичний і Тихий океани. З 1939 перейшов на конструювання гелікоптерів одногвинтової схеми. Першим почав будувати турбінні гелікоптери, гелікоптери-амфібії.

Протягом десяти років його фірма стала провідним виробником вертолітної техніки за кордоном. Гелікоптери Сікорського марки «S» 1941 року були прийняті на озброєння Збройними силами США. У цілому фірма Сікорського «Сікорські Ейркрафт» створила 17 базових літаків та 18 гелікоптерів. З придбанням ліцензій на виробництво машин цієї марки розпочався розвиток вертольотобудування у Великій Британії та Франції. Про високу гарантію польотів на гелікоптерах І. Сікорського свідчать факти постійного використання їх президентами США як VIP-транспортних засобів. На гелікоптерах Сікорського Sikorsky S-61 вперше здійснено переліт через Атлантику і Тихий океан з дозаправкою у повітрі.

У 1998 році при КПІ відкрили Державний політехнічний музей, де представлена історія розвитку повітроплавання в Україні, зокрема там є експозиція, присвячена студенту КПІ Сікорському. Директор музею Наталія ПИСАРЕВСЬКА розповідає: «Ігор Сікорський народився у Києві, зростав у прекрасному середовищі київської інтелігенції на Ярославовім валу. Родина направила його слідом за братом до Морського кадетського корпусу у Петербурзі, але через слабке здоров’я і несхильність до служби він повернувся до Києва і поступив до КПІ. Тоді Київ був потужним центром повітроплавання – була певна інженерна школа, ініціативи знаходили підтримку та інтерес. У 1908-1912 роках Сікорський збудував у Києві шість моделей літаків і гвинтокрил. Тоді його гелікоптер не піднявся у небо тільки через слабкий двигун, але принцип вертикального зльоту винахідник придумав саме у столиці України».

У перші роки еміграції в Америці Сікорському було дуже важко. Він жив на вісім доларів на день, харчувався горнятком кави і юшкою. Але він не відмовився від свого хисту і досягнув того, що американські президенти звали його на офіційні зустрічі. Іменем Сікорського ми назвали також щорічний фестиваль інноваційних проектів Sikorsky Challenge, на якому відзначають молодих науковців. У цьому також філософія винахідника – орієнтир на людей, котрі дивляться вперед.

Фонд Сікорського в США завдяки його синові і компанії передав КПІ 286 експонатів – моделей різних типів вертольотів і літаків.

За своє життя Ігор Сікорський (помер авіаконструктор 26 жовтня 1972 р.) отримав понад 80 різних почесних нагород, призів та дипломів, у тому числі й (у 1967 р.) Почесну медаль Джона Фріца за науково-технічні досягнення в галузі фундаментальних й прикладних наук. У авіації, крім нього, був визнаний гідним неї тільки американський авіаконструктор, льотчик та піонер авіації Орвілл Райт.

За матеріалами газети «День», Вікіпедія.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *