Євген Патон – лідер, який вірив у свою команду

Красень міст перекинувся через Дніпро в Києві. Це – перший суцільнозварний міст у світі завдовжки 1543 м. У цій споруді – творінні  Євгена Оскаровича Патона – втілені дві справи, яким він присвятив усе життя: мостобудування і зварювання. Український вчений брав безпосередню участь у проектуванні та будівництві моста.
Євген Патон   – винахідник з дворянським корінням, академік та засновник Інституту електрозварювання АН України.
 15065023_1532541493426333_298638174_o
Народився в сім’ї російського консула в Ніцці, Франція, закінчив політехнічний інститут в Дрездені, Німеччина. Але, повернувшись до Петербурга відомим інженером-будівельником, автором проекту Дрезденського вокзалу, Патон знову сів на студентську лаву, через рік склав усі іспити і, отримавши диплом інженера шляхів сполучення, став фахівцем зі спорудження залізничних мостів. Він поклав початок у східноєвропейській  школі мостобудування.
До 58 років Патон не особливо цікавився застосуванням методу зварюванням під час будівництва мостів. У той час вважалося, що «зварювання псує метал»: через перегрів його структура на швах змінювалася, і різко знижувалася міцність. Більше того, в Бельгії нещодавно побудований зварний міст через канал Альберта впав. Фахівці не розуміли: як після цього можна погодитися з ідеєю зварного мосту через Дніпро?
На його рахунку було вже більше сорока великих клепаних мостів. У 1928 році він очолював комісію, яка приймала різні мости після капітальної реконструкції. Академік сам їздив у відрядження, часто він бував у віддалених селах. Під час однієї із поїздок Патон спостерігав за зварювальними роботами і зрозумів, які вражаючі перспективи відкриває ця технологія: якщо відмовитися від заклепок, вага і собівартість мостів значно зменшаться. І він почав діяти. Спочатку домігся відкриття лабораторії, а потім – інституту електрозварювання.
1929 року організував у Академії наук України кафедру інженерних споруд, на базі якої створено Інститут електрозварювання (1934). У 1934–1953 роках — директор Інституту електрозварювання АН України.
У чому полягав успіх Патона? В організації справи: його колектив займався вирішенням проблем комплексно, і це приносило бажаний результат. Науковець говорив: «Розробити, винайти – це тільки перший етап роботи, мабуть, більш легкий. Другий етап – впровадження – найважчий. Впровадження – це чорнова робота, але без неї перше не має сенсу». Тому зварювальники, інженери та технарі,  які виконували “чорнову роботу” згадують як Євген Оскарович чимало часу проводив з ними. Усі працівники кликали Патона – Батя, таке прізвисько закріпилось за ним, бо вчений любив звертатись до колег ввічливо і старомодно “ось, ви батєнька”.
Міст Патона через Дніпро став однією з визначних пам’яток України. У народі його називають Мостом закоханих. На жаль, академік не дожив трьох місяців до відкриття свого головного творіння. Першим по мосту промчав на автомобілі син великого науковця – Борис Патон, який продовжив справу батька. Борис Євгенович Патон став президентом НАН України, та директором Інституту електрозварювання імені Євгена Патона НАН України.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *