Це наші люди – Іван Пулюй

Український вчений відкрив невідомі промені, які сьогодні ми називаємо рентгенівськими. Іван Павлович Пулюй першим у 1889 р. відзначив почорніння від невідомих тоді променів графітних пластинок, а через шість років отримав перші знімки різних предметів. Український науковець та винахідник не вважав свої досліди вартими уваги офіційних виступів перед громадськістю. А Рентген, який почав аналогічні дослідження тільки восени 1895 р. своїми публікаціями перший у тому ж році засвідчив авторство на відкриття Х-променів, що згодом стало підставою для присудження йому Нобелівської премії.

 

5 невідомих фактів про Івана Пулюя.

Шлях до науки уродженець сучасної Тернопільщини – Пулюй розпочав наперекір батькам. Закінчивши теологічний факультет у Відні, він відмовляється стати священником і продовжує навчання на фізико-математичному відділенні філософського факультету. Він втратив фінансову підтримку сім’ї, і зайнявся викладанням, ставши учителем в гімназії і паралельно займаючись науково-дослідницькою діяльністю в Віденському університеті. Потім молодий науковець отримує стипендію в австрійського Міністерства освіти в Страсбурзі.

 

Іван Пулюй був активним громадянським діячем, перекладає Біблію на українську мову. Перекладацька діяльність не завадила йому отримати звання доцента Віденського університету, професора Вищої технічної школи в Празі та стати ректором першого в Європі електротехнічного факультету – і доктором університету в Страсбурзі одночасно.

 

Саме в Страсбурзі він знайомиться з Вільгельмом Рентгеном (його ім’ям пізніше будуть названі промені, раніше невідомі науці, і відкриті Іваном Пулюєм), вивчає особливості електричного струму у вакуумі разом з іншою легендою світу науки – Ніколою Тесла.

 

У 1916 році наш співвітчизник взагалі міг бути обраним Міністром освіти Австрії. Але через проблеми зі здоров’ям Пулюй відмовився від престижного портфеля. Зате створив товариство в Празі, яке допомагало українським емігрантам і окремо заснував фонд допомоги талановитим студентам.

 

В Україні ім’ям Івана Пулюя названий Тернопільський національний технічний університет, там знаходиться музей також названий на його честь. Сьогодні Національна академія наук України присуджує премію імені Пулюя в галузі прикладної фізики.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *