“Дні науки” у Науковому містечку “Нова енергія”

“Дні науки” – це науково-популярний захід, зустріч українських науковців з дітьми та дорослими. Хочеш наблизитися до сучасної науки або поставити власноруч науковий експеримент? Приходь 12 листопада у Наукове містечко “Нова енергія”.


Програма “Дні науки” Івано-Франківськ

12-13 листопада 2016 року, з 11:00 до 17:00


День 1 – Субота, 12 листопада 2016 року, з 11:00 до 17:00

Наукове містечко „Нова Енергія” (Івано-Франківськ, вул. Карпатська 15) на базі Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (http://newenergy.if.ua/).

 

Блок енергоефективність та наноматеріали

1100-1110 – Відкриття заходу  Вступне слово – професора Максима Карпаша, директора Науково-дослідного інституту нафтогазової енергетики та екології

 

1110-1130 Лекція 1 Яворський Андрій – «Енергоефективність та альтернативні джерела енергії»

Лекція дасть уявлення про новітню енергетичну галузь – від джерел та методів отримання енергії, і до ефективного її використання. Сучасні технологічні розробки та ефективні методи генерації сонячної енергії, перспективи вітрової та гідро енергетики, – про все це ми Вам розповімо. Розвінчання міфів, пов’язаних із технологіями заощадження енергії і використання відновних джерел енергії, як альтернативи базовому енергопостачанню.

1130-1155 Лекція 2 Рибіцький Ігор – «Енергоаудит та енергоощадні заходи»

Енергоаудит – перший крок до енергоефективності. Для ефективного управління енергією необхідно виявити вразливості – у чому Вам допоможе проведення енергоаудиту. Лектор розповість про методику його проведення, принцип роботи приладів які використовуються. Також будуть наведені практичні приклади, особливо цікаві для власників приватних будинків та ОСББ, що прагнуть ефективно використовувати енергію чи термомодернізувати житло. Саме енергоаудит визначає, куди йде тепло з будинку. Ви дізнаєтесь які заходи є ефективними та які можуть дати негативний ефект.

 

1155-1220 Лекція 3 Яворський Андрій – «Енергозаощадження у практичному вимірі: термомодернізація та енергоефективність»

Науковий підхід до енергозаощадження. Від розуміння фізичних процесів заощадження енергії до реальних практичних рекомендацій, щодо вибору обладнання та технологій заощадженя енергії, і в першу чергу теплової енергії в будівлях житлового та громадського призначення способів ефективного управління.

 

1220-1250 Пактичні демонстрації інсталяцій Наукового містечка «Нова енергія» http://newenergy.if.ua/

 

1250-1315 Лекція 4 Карпаш Максим – «Використання відновних джерел енергії. Як це працює?»

На практичних прикладах ви дізнаєтесь як отримується енергія з відновних джерел, енергія яка є навколо нас. Буде продемонстровано, як зокрема, перетворювати енергію сонця, води та вітру у форму яка доступна до споживання і накопичення.

1315-1335 Лекція 5 Коцюбинський Володимир «Нанотехнології та наноматеріали: світ змінюється на наших очах»
(для дітей від 10 років)

Слухачі в популярній формі ознайомлюються з основними здобутками та напрямку розвитку наноматеріалознавства та нанотехнологій. Акцент  робиться на практичних аспектах нових технології та їх ключової ролі в житті людини 21 століття.

 

1335-1405 Лекція 6 Дмитро Господарьов – Їсти менше – щоб жити довше?”, 

Віддавна люди шукали спосіб продовження тривалості життя. Зараз вчені вже знають багато про старіння, чинники, які його прискорюють та сповільнюють. На початку 20-ого століття було встановлено, що обмеження калорійності їжі може сповільнювати темп старіння. Пізніше з’явились добровольці голодування, такі, як Рой Волфорд та Поль Брегг. Проте, дискусії щодо збільшення тривалості життя шляхом обмеження дієти ще не вщухли. Постійно додаються нові факти, які змушують змінювати первинні припущення. Все ж таки, чи допоможе обмеження дієти збільшити тривалість життя? Яке пристосувальне значення має цей феномен, якщо він правдивий? Який механізм явища? Лектор спробує дати відповіді на ці запитання, а також розповість, які на сьогодні є інші способи сповільнення старіння і наскільки вони дієві.

 

1405-1435 Пактичні демонстрації інсталяцій Наукового містечка «Нова енергія» http://newenergy.if.ua/

 

1435-1500 Лекція 7 Андрій Бойчук – «Енергія в житті людини»
(для дітей від 5 років)

Дітям буде цікаво пізнати на скільки важливу роль відіграє енергія в нашому житті. На науково-популярній презентації буде, на доступному для дітей рівні, розказано про фізичні принципи та технологію отримання конкретного виду енергії. Основна увага буде акцентована на тому, де цей вид енергії ми зустрічаємо в побуті, як самостійно можна створити джерело отримання такої енергії та як можна зробити ефективним використання цієї енергії.

 

1500-1525 Лекція 8 Андрій Бойчук – «Взаємоперетворення енергії»
(для дітей від 5 років)

Навчальна лекція про властивості взаємоперетворення енергії та перетворення одних форм енергії в інші для загального розуміння енергетичних законів. Основна увага звертається на втрати енергії при переході з одного виду енергії в іншу, а також можливості енергозаощадливості у простому та зрозумілому для дітей форматі.

 

1525-1550 Лекція 9 Андрій Бойчук – «Сонце, вітер та вода: скільки у них енергії та як її отримати» (для дітей від 5 років)

Діти ознайомляться із методами отримання енергії сонця, вітру та води. На практичних прикладах та міні моделях побачать самі процеси генерації енергії. Діти дізнаються про можливості застосування відновних джерел енергії вдома.

 

1550-1700 Пактичні демонстрації інсталяцій Наукового містечка «Нова енергія» http://newenergy.if.ua/                Телефон для довідок +38 097 9595900, +38 099 7567536


День 2 – Неділя, 13 листопада 2016 року, з 11:00 до 17:00

Адреса: Кафедра біохімії та біотехнології Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, корпус факультету природничих наук, 6-ий поверх, вул. Галицька, 201, м. Івано-Франківськ.

Аудиторія 617.

1100 – 1110. Офіційне відкриття заходу. Вступне слово професора Володимира Лущака, завідувача кафедри біохімії та біотехнології Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника.

1110– 1120. Привітання професора Ігора Цепенди, ректора Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника .

1120 – 1125.  Привітання професора Володимира Кланічки, декана факультету природничих наук Прикарпатського національного університету імені В. Стефаника.

Робота паралельних лекторських секцій: аудиторії 617 та 203.

Аудиторія 617.

Збереження фіторізноманіття є необхідною умовою для збалансованого розвитку будь-якого регіону, для його виживання. Різноманіття природних умов, складна геологічна історія зумовили формування на території Івано-Франківської області багатющої флори судинних рослин, яких, за попередніми результатами інвентаризації, налічується близько 2000 видів. За цим показником область займає одне з чільних місць в Україні. Разом з тим, для області притаманні висока щільність населення з високим рівнем господарської освоєності території. Окрім того, рослинний покрив області дуже мало вивчений – деякі райони досі залишаються білими плямами. На території області росте 33% видів судинних рослин, включених до Червоної книги України, багато видів, занесених до Міжнародних охоронних переліків. Досить багато раритетних видів рослин в Україні відомі в Україні лише з нашої області, зокрема вісім з них – представлені одним достовірно відомим місцем зростання! У лекції буде наведена інформація не тільки про рослинний світ нашої області, але й про проблеми його збереження, шляхи вирішення цих проблем та можливу участь у цьому кожної людини.

Весь навколишній світ, включаючи і людей, створений з хімічних речовин. А вивченням речовин займається хімія. Хімія – одна із найважливіших природничих наук, яка відіграє значну роль у формуванні сучасної наукової картини світу. У даній лекції буде розглянуто становлення хімії як науки, історію її створення і розвитку. Зокрема буде розказано про періодичну систему хімічних елементів, представлено сучасні досягнення хімії (нанохімії, супрамолекулярної хімії тощо). Слухачі дізнаються, з яких хімічних елементів складається організм людини; з якими хімічними процесами ми маємо справу вдома; як впливають харчові добавки (барвники, консерванти, підсилювачі смаку та аромату) на людський організм; як правильно харчуватися у місті; будуть розглянуті дивовижні хімічні рекорди. Захоплююча лекція дасть змогу слухачам помандрувати цікавим світом хімічних знань та дізнатися, як в найближчому майбутньому хімія обіцяє змінити світ. На додаток Вас запросять на Вас чекають дивовижні наукові досліди: фараонові змії, хімічний вулкан, зубна паста для слона, джин із колби, кров без рани та багато-багато іншого зі світу хімії.

 

Всім добре відомо, що вік дерев визначається за річними кільцями. Цікаво, що вік риб також! Луска риби росте разом з усім організмом: взимку повільніше, влітку швидше, утворюючи темні й світлі кільця. Приходьте й визначте вік риб за лускою! Майже так само, як і у дерев! Може принести з собою якусь рибу, її луску чи поперечний зріз стовбура дерева. Їхній вік визначатимемо разом!

Антропогенний вплив на довкілля зростає, кількість забруднюючих речовин збільшується і як же нам зрозуміти, коли стан води чи повітря є незадовільним? Сьогодні все більшої популярності набувають методи тестування, коли індикатором присутності в середовищі шкідливих чи біологічно активних речовин використовують живі біологічні об’єкти. Дійсно, що може бути простіше, ніж оцінювати придатність повітря для дихання за поведінкою мишки, а якість питної води за тривалістю та якістю життя в ній водних мікроорганізмів чи дафній.

Навіщо біотехнологи вирощують рослини у пробірках? Як це робиться в лабораторних та промислових умовах? Що таке «калюс»? Калюсогенез у природі та в лабораторії.

Як певні рослини розмножують, вирощують та застосовують для отримання біопалива? Де і як в нашій області можна вирощувати біоенергетичні рослини – промислово і в невеликих масштабах? Де їх знайти та як з ними поводитись?

Ферментативне розкладання пероксиду водню – унаочнення того, як блискавично працюють ферменти в живих організмах. Зокрема, це стосується захисних ферментів. Дискусія про індукцію систем захисту та горметичний ефект.

Мабуть всі спостерігали як подрібнені шматочки печериць, яблук, бананів темніють з часом. Одні швидше, інші повільніше, але зміни відбуваються.  Який секрет цього явища та чи має він щось спільного із засмаганням шкіри на сонці?

Усі охочі зможуть перевірити наявність ДНК у їжі та у їхній слині.

Буде показаний ряд мутантних ліній мух під бінокулярним мікроскопом, продемонстрована роль рецепторів смаку в розпізнаванні харчових компонентів. Буде проведений експеримент по визначенню рухової активності мух з моделюванням хвороби Паркінсона, при якій порушується функціонування зв’язку між нервовою та м’язовою системами.

 

Буде проведена екстракція білка з тіла плодових мух дрозофіл, кольорові якісні реакції для виявлення білка, а також  осадження білка.

Біологічні мембрани містяться в клітинах різних видів (від бактерій до людини) та різних типів тканин (печінка, м’язи, шкіра тощо). Чи всі здогадуються, що особлива будова, а отже й властивості цих мембран забезпечують їх унікальні властивості, які лежать в основі життя?

Як мікробіологи перевіряють якість молока та кисломолочних продуктів? Як приготувати йогурт та твердий сир? Карпатські молочні смаколики: гуслінка, будз, бринза. У чому користь молочнокислих бактерій? А як вони виглядають під мікроскопом? Усі охочі зможуть самостійно приготувати сир з молока у пробірці.

З використанням різноманітних кольорових реакцій у живих організмах будуть виявлені білки, жири і вуглеводи. Зокрема, будуть проведені якісні реакції на амінокислоти в яєчному білку та білок у молоці, холестерин у жовтку, крохмаль у рослин, а також порівняні властивості цукру та меду.

Що відбувається з чорним чаєм при додаванні шматочка лимону? Чому розрізане яблуко чи груша з часом темніють і як цьому запобігти? Відвідувачі у ході експерименту зможуть отримати на ці питання відповіді. Також до уваги відвідувачів визначення вітамінів С, Р, Е та групи В у різних харчових продуктах. Можливість перевірити, наскільки стійкі до нагрівання вітаміни.

Цвіль, дріжджі, молочнокислі бактерії, ґрунтові бактерії – на чашках Петрі та під мікроскопом. Посіви бактерій на чашках з повітря, рук, волосся, мобільних телефонів тощо (тут будуть проводитися посіви з матеріалу учасників школи і результати показуватися наступного дня). До уваги відвідувачів – виготовлення живих та фіксованих препаратів мікробіологічних об’єктів, серед яких дріжджі, молочнокислі бактерії та мікроорганізми ґрунту. Хто бажатиме – зможе зазирнути у мікроскоп, побачити, які мікроорганізми мешкають на руках та мобільних телефонах, подивитися, наскільки «брудні» гроші та як виглядає антибіотикограма.

Ми вміємо, а отже навчимо й всіх охочих, проводити різноманітні реакції на чашках Петрі, які дають цікавий результат за лічені хвилини.  Зокрема, Ви зможете стати учасником експерименту, в якому відбуватиметься коливальна реакція зі зміною кольору від жовтого до темно-синього і навпаки.

 

Кругообіг карбону (А. Заморока & студенти)

Чи замислювалися Ви колись, яким чином з вуглекислого газу, який міститься в атмосферному повітрі, утворюються білки, вуглеводи та інші основні складові елементи живих організмів? Як потім вуглець повертається до газоподібного стану? І чому вуглекислий газ, такий необхідний для життя, може стати небезпекою для його збереження? Ви зможете отримати відповіді на ці та споріднені питання.

 

Ефективне енергозбереження  (М. Миленька & студенти)

Збереження та раціональне використання енергії – одна з найголовніших умов виживання людства, добробуту кожної держави, кожної сім’ї. Тренінг підкаже, як у побуті, з допомогою зовсім нескладних знань і засобів можна зберегти енергію.

 

Лабораторні миші – незамінні помічники у біомедичних дослідженнях (О. Манюх, М. Головчак & студенти)

Будуть показані різноманітні лінії лабораторних мишей. Вони  широко застосовуються у лабораторній практиці як для вивчення властивостей живих організмів, так і для розробки і тестування нових лікарських чинників, продуктів харчування та косметичних засобів.

 

Буде проведений майстер-клас зі світлової мікроскопії, розповідатися про будову та функції клітин еукаріотичних організмів та  прокаріотів. На мікроскопічних препаратах можна буде побачити рух цитоплазматичних компонентів клітини.

Аудиторія 617.

Зміни у навколишньому середовищі відбуваються під впливом як природних, так і зумовлених діяльністю людини факторів. Пізнання цих змін неможливе без виокремлення антропогенних процесів на фоні природних, для чого і організовують спеціальні спостереження за різноманітними параметрами біосфери, які змінюються внаслідок людської діяльності. Саме у спостереженні за довкіллям, оцінюванні його фактичного стану, прогнозуванні його розвитку полягає сутність моніторингу. Серед напрямків моніторингу слід виділити біологічний моніторинг або біомоніторинг. На лекції ви дізнаєтесь про такі поняття як “біомоніторинг”, “біотестування”, “біоіндикація”; які саме живі організми можна використовувати для біомоніторингу; чому саме слід використовувати методи біомоніторингу за оцінки різноманітних забруднень довкілля, зокрема забруднення пестицидами; які переваги та недоліки даного методу.

З дитинства ми знаємо, що вітаміни корисні для здоров’я. Але що це за чудодійні речовини? Наскільки вони дієві і де краще їх шукати? З одного боку палітрою вітамінів забезпечує нас природа, а з іншого – куди зручніше «зміцнити здоров’я» поїдаючи упаковки мультивітамінних комплексів, які продала «добра тітка» в аптеці.  Чи існує страховий поліс під назвою «полівітаміни» і чи можна вважати його лікарським препаратом? Якими знаннями потрібно володіти, щоб підтримувати баланс вітамінів у нашому організмі і при цьому не зашкодити? На цій лекції Ви отримаєте відповіді на ці запитання, а також дізнаєтесь чому саме стан нашого здоров’я так сильно залежить від наявності цих компонентів.

Телефон для довідок +38 (0342) 596171.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *