Вересень 29, 2016

ЕНЕРГОЕФЕКТИВНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ КОРПУС “ЕНЕРГЕТИЧНА АКАДЕМІЯ”

DOWNLOAD FILES:          Concept EN          Presentation EN          Концепр УКР          Презентація УКР

 

Концепція проекту «Енергетична Академія»

Резюме

Ми плануємо побудувати на місці старої міської котельні будівлю за принципами «пасивної» архітектури, яка стане місцем навчання, культурного розвитку, туристичною атракцією та прикладом національного масштабу у сфері будівництва енергоефективних громадських закладів. Сама будівля буде будинком з відкритим кодом – муніципалітети, організації та установи зможуть безкоштовно скористатись проектними рішеннями, передовими енергоефективними технологіями, підходами та стандартами пасивного будівництва, використаними в Енергетичній Академії.

Передумови

Місто Івано-Франківськ має усі шанси постати енергоефективною столицею України, враховуючи унікальне поєднання невеликого розміру муніципалітету, накопиченого досвіду реалізованих енергоефективних проектів, інтелектуального потенціалу, синергетичної взаємодії основних зацікавлених сторін, зручного транспортного сполучення та вдалого географічного розташування.

Ідея проекту

На місці недіючої котельні, що розташована в центрі університетського кампусу ІФНТУНГ планується побудувати Енергетичну Академію за принципами пасивної архітектури, яка відповідає єдиним критеріям Інституту пасивного будинку (Дармштадт, Німеччина), і передбачає мінімальне споживання енергетичних ресурсів для підтримання комфортних умов всередині. Планується, що будівля Енергетичної Академії виконуватиме наступні функції:

 • Центр спільного користування для усіх шкіл міста Івано-Франківська (викладання природничих наук на сучасному обладнанні із застосуванням інтерактивних технологій). Очікувана кількість школярів, які одночасно зможуть перебувати в будівлі до 200 осіб. Планується облаштування по 2-3 навчальні класи з фізики, хімії, біології, кібернетики, робототехніки, 3D-моделювання та друку, астрономії, інформатики, географії
 • Будівля з «відкритим кодом» – усі зацікавлені зможуть безкоштовно ознайомитись із досвідом проектування, монтажу та експлуатування енергоефективних рішень. Планована частка відновних джерел енергії в балансі будівлі – 50%
 • Міні-готель на 6-10 номерів для проживання гостей міськвиконкому, університету тощо.
 • Офісні приміщення для здавання в оренду (100-200 м2) для забезпечення самоокупності будівлі. Пріоритет надати розміщенню пункту харчування.
 • Простір для коворкінгу (спільної роботи) студентської молоді з безкоштовним доступом до інтернету та робочими місцями (150-200 м2).

Енергетична Академія стане потужною туристичною атракцією національного масштабу.

При розробленні проектно-кошторисної документації буде використано передовий досвід створення подібних будівель та енергоефективних рішень, альтернативних джерел енергії лідерів ЄС у цій сфері – Австрії, Німеччини, Норвегії, Швеції, Польщі, Угорщини, Данії, Бельгії тощо.

Принцип реалізації

Проект планується реалізувати за принципом державно-приватного партнерства:

 • Міськвиконком та університет надають землю, кадри та організаційні можливості для реалізації проекту. За можливості, вони також дадуть фінансовий внесок у реалізацію проекту
 • Компанії, що працюють в сфері будівництва, виготовлення, постачання та продажів енергоефективних матеріалів, технологій та пристроїв безкоштовно або за зниженими цінами надають свою продукцію. Одночасно це буде слугувати діючими рекламними макетами для цих компаній, а їхні рішення увійдуть в проектно-кошторисну документацію як рекомендовані.
 • Громадська організація забезпечуватиме координацію всього виконання процесу, прозорість усіх пов’язаних процесів, залучення громадськості, поширення відомостей про проект тощо

Пасивна архітектура, енергоефективність та альтернативна енергетика

Будівля Енергетичної Академії буде унікальним в енергетичному сенсі об’єктом національного масштабу – передбачається, що не менше 50% енергоспоживання на опалення та кондиціонування повітря надходитиме із відновних джерел енергії. Для цього передбачається використання:

 • теплових насосів
 • сонячних колекторів для гарячого водопостачання
 • сонячних панелей для генерації електричної енергії (гібридні систем з акумуляцією)
 • новітніх систем вентиляції з рекуперацією тепла
 • котлів на біомасі (можливе спалювання гілок та трави на прилеглій території університету)

Загальний показник споживання перебуватиме в межах 15 кВт•год/м2 в рік, що відповідає принципам пасивної архітектури.

Синергія з іншими проектами та ініціативами

Передбачена синергія Енергетичної Академії з великою кількістю проектів та ініціатив в місті Івано-Франківську та університеті:

 • Наукове містечко «Нова Енергія» – розташоване на відстані 25 метрів від майданчика (http://newenergy.if.ua)
 • Мінералогічна колекція Геологічного музею ІФНТУНГ, що віднесена до категорії об’єктів що становлять Національне надбання України (http://geomuseum.nung.edu.ua/)
 • Діючі енергоощадні установки в університеті та місті

Партнери проекту

Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

ГО «Бюро розвитку, інновацій та технологій»

Параметри проекту

Місце: пропонується використати приміщення котельні, що належить КП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» по вулиці Карпатській (на території кампусу університету)

Площі: площа будівельного майданчика складає приблизно 60м х 25м, будівля планується з двома повними поверхами і частковою забудовою третього. Орієнтовна загальна площа приміщень не перевищуватиме 3000 м2.  Цегляний димар котельні пропонується зберегти.

Нова будівля залишиться на балансі КП «Івано-Франківськтеплокомуненерго»

Орієнтовний бюджет

Спорудження будівлі                                  2 000 000

Архітектурне проектування                     250 000

Альтернативні джерела енергії              500 000

Навчальне наповнення                              750 000

Всього                                 3 500 000 євро